
Ciasto na pizzę to ciasto z mąki, wody, drożdży, oliwy z oliwek extravergine i soli, niezbędne do przygotowania w domu nie tylko klasycznej cienkiej pizzy neapolitańskiej czy pizzy rzymskiej. Tym samym ciastem przygotowuje się również calzoni, pizzetki, panzerotti, pizzelle i wszelkiego rodzaju focaccie.
Pizza zawsze była jednym z podstawowych dań kuchni włoskiej. Chociaż wywodzi się z wyraźnie neapolitańskiej kultury, jest obecnie szeroko rozpowszechniona we Włoszech i na całym świecie.
Podstawowe ciasto na pizzę można w łatwy sposób przygotować w domu nawet bez miksera spiralnego. W efekcie powstanie miękkie i lepkie ciasto, które po wyrośnięciu będzie łatwe do rozłożenia, a po upieczeniu stanie się puszyste, chrupiące, smaczne i pachnące. Jeśli ma się więcej czasu i doświadczenia w kuchni, można spróbować zmniejszyć ilość drożdży i wydłużyć czas wyrastania, aby uzyskać ciasto o takich samych cechach, ale z mniejszą ilością drożdży.
Z doskonałym ciastem będzie naprawdę proste otrzymać idealną pizzę. Wystarczy później tylko wybrać i dobrze dopasować ulubione dodatki aby otrzymać białą (bez sosu pomidorowego) lub czerwoną pizzę na bazie pizzy Margherita, która tak bardzo smakuje w naszej ulubionej pizzerii.
Przygotowanie dobrego podstawowego ciasta na pizzę, nawet jeśli wydaje się proste, to jednak sztuka. Na jego sukces wpływa wiele czynników: od wyboru mąki po temperaturę wody i wnętrza kuchni. Ważny sekret sukcesu pizzy neapolitańskiej, oprócz podstawowego ciasta, tkwi w pieczeniu. Zdecydowanie najlepszym sposobem jest piec opalany drewnem, który pozwala upiec pizzę w kilka minut, w bardzo wysokich temperaturach. Jednak posiadając dobry przepis podstawowy i z kilka drobnymi sztuczkami, można zrobić doskonałą pizzę nawet w piekarniku elektrycznym w domu.
Ciasto na pizzę przepis
Składniki
Czas: 20 min + 2 godz wyrastania ciasta
Trudność: łatwe
Porcje: 2
Kalorie: 1030 Kcal
Sposób przygotowania
Ciasto (impasto)

1
Aby przygotować ciasto na pizzę, wlej wodę w temperaturze pokojowej do kubka, dodaj świeże drożdże i wymieszaj łyżeczką, aby całkowicie się rozpuściły. Idealna temperatura wody to 25 °C.
Można również zrobić podstawowe ciasto w mikserze spiralnym, przy użyciu haka, pracując ze średnio-niską prędkością.

2
Do miski wsyp mąkę Manitoba i mąkę 00, następnie stopniowo, cienkim strumieniem, wlewaj około połowę rozczynu drożdży, mieszając rękami.

3
Dodaj również sól, wlej resztę rozczynu drożdży i kontynuuj mieszanie rękami, aż ciasto będzie bardziej jednorodne.

4
Wlej również oliwę, zawsze stopniowo i cienkim strumieniem, ciągle ugniatając, aż zostanie całkowicie wchłonięta.

5
Przenieś ciasto na blat i wyrabiaj energicznie przez kilka minut, aż stanie się gładkie i elastyczne po czym odstaw na około 10 minut, przykrywając ściereczką.
Kiedy ciasto odpocznie, lekko je zagnij: 4 końcówki delikatnie pociągnij i złóż w kierunku środka, nadając na koniec kształt kulki.
Blok (puntata)

6
Tak uformowane ciasto przełóż do miski, przykryj folią spożywczą i odstaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
Dla wygody miskę można włożyć do wyłączonego piekarnika, ale z włączonym światłem, aby temperatura wewnątrz wynosiła 26 – 28 °C. Ciasto powinno podwoić swoją objętość po 2 godzinach.
Podział i Formowanie (staglio e formazione)

7
Wyrośnięte ciasto przenieś ponownie na blat, delikatnie przewracając miskę, i podziel na dwie połowy za pomocą noża do ciasta. Jeśli konieczne, powierzchnię można posypać odrobiną mąki.
Zagnij i złóż ponownie każdą połowę w kierunku środka, następnie odwróć i zacznij kręcić kulki: manipuluj kulki obracając je rękami na blacie, zbliżając do siebie, a następnie kilkakrotnie odsuwając, aż będą gładkie i regularne.
Otwarcie (appretto)

8
Odstaw kulki do podrośnięcia na kolejne 30 minut, przykryte folią lub szmatką, zanim będziesz mógł rozłożyć (stesura), rozciągnąć, doprawić ciasto na pizzę według własnego gustu i smaku, i upiec (infornata).
Przechowywanie
Wyrośnięte ciasto na pizzę należy upiec lub przechowywać. W takim przypadku można znacznie zmniejszyć ilość drożdży, przykryć miskę folią spożywczą i pozostawić w lodówce do dojrzewania na 8-12 godzin. Po upływie tego czasu wystarczy doprowadzić ciasto do temperatury pokojowej, a następnie kontynuować zgodnie z przepisem.
Wyrośnięte ciasto na pizzę (lepiej jeśli już podzielone na porcje lub uformowane kulki) można także zamrozić w woreczkach do mrożenia. Następnie wystarczy rozmrozić w temperaturze pokojowej i postępować zgodnie z przepisem. Można również zamrozić częściowo upieczoną pizzę margherita: w połowie pieczenia wyjąć z piekarnika, pozwolić ostygnąć, a na koniec zamrozić owiniętą folią aluminiową. Wystarczy później włożyć do piekarnika, jeszcze zamrożoną, w nieco niższej temperaturze.
Porady
Ciasto na pizzę jest przygotowywane z dwóch rodzajów mąki: 00 i Manitoba. Oznacza to że niska wartość białka jednej i wysoka wartość drugiej stworzą idealną wartość dla pizzy, która mieści się w przedziale od W260 do W300.
Litera W wskazuje procentową zawartość białek w mące. Niska wartość odpowiada słabej mące, najbardziej odpowiedniej do deserów, natomiast wysoka wartość ciastom na drożdżach, ponieważ bogatsza w gluten. Gluten jest białkiem które powstaje przez zmieszanie wody z mąką i ma właściwości uelastyczniające.
Każda mąka wchłania wodę inaczej, więc zmiana proponowanej mieszanki lub użycie innych mąk oznacza konieczność dostosowania ilości płynów w przepisie, wynik końcowy także będzie się różnił.






Najnowsze komentarze