Focaccia genovese, w dialekcie „fügassa”, to pyszna liguryjska specjalność: rodzaj słonego pieczywa drożdżowego o grubości maksymalnie 2 centymetrów, lśniącego oliwą, bogatego w ziarna soli i z charakterystycznymi głębokimi wgłębieniami na powierzchni.

Starożytni Rzymianie uważali focaccię za tak cenny pokarm, że ofiarowano ją bogom podczas uroczystości. W średniowieczu spożywana była również podczas wesel i pogrzebów, aż biskup Genui, Matteo Gambaro, ostatecznie zakazał jej spożywania w Kościele. Jednak w renesansie focaccia nadal była obecna podczas bankietów weselnych.

Jej trwałość w czasie i bogactwo białka sprawiły że focaccia stała się pokarmem podróżników i rybaków. W starożytności nie używano drożdży, które zostały wprowadzone dopiero później. Na terenie portu w Genui, oprócz pieców, powstały „sciamadde”, starożytne smażalnie uliczne, w których znajdował się również piec opalany drewnem, w którym pieczono również focaccię. W ten sposób, ponieważ była niedroga, focaccia stała się bardzo popularną potrawą, będąc śniadaniem dokerów, w szczególności genuińskich „camalli”.

Szczególną cechą focaccii genueńskiej jest solanka, czyli emulsja składającą się z wody, soli i oliwy z oliwek extravergine. Solanką pokrywane jest ciasto na blasze przed ostatnim odstawieniem do wyrośnięcia, nadając focacci piękny złoty kolor i sprawiając, że ​​będzie wyjątkowo smaczna, a także miękka.

W Ligurii, focaccię genovese można zjeść w licznych uliczynych smażalniach na śniadanie, zanurzoną w mleku lub w capuccino, spożywać o dowolnej porze dnia jako przekąska, przed południem, na obiad, podwieczorek, lub wieczorem. Według tradycji zostaje podawana wraz z małą szklanką białego wina (gianchetto). Idealna na bufety, przyjęcia lub aperitivo, może również być nadziewana wędlinami i serami.

Focaccia genovese przepis

Skladniki

Solanka

Czas: 40 min + 2 godz 40 min wyrastania ciasta

Trudność: średnie

Porcje: 4

Kalorie: 670 Kcal

Sposób przygotowania

focaccia genovese rozpuszczanie drożdży

1

Aby przygotować focaccię genovese wymieszaj w małej misce drożdże i słód z małą ilością wody w temperaturze pokojowej.

focaccia genovese mieszanie drożdży ze słodem

2

Rozmieszaj aż mieszanka uzyska jednorodną konsystencję.

focaccia genovese dodawanie drożdży i miodu do mąki

3

Do większej miski wsyp mąkę Manitoba i mąkę 00. Wymieszaj mąki, zrób zagłębienie w środku i wlej mieszankę drożdży, słodu i wody.

focaccia genovese dodawanie wody

4

Ciągle mieszając, wsyp sól i powoli wlej wodę.

focaccia genovese dodawanie oliwy

5

Gdy ciasto będzie bardziej jednorodne i elastyczne dodaj oliwę z oliwek extravergine, stopniowo, cienkim strumieniem, ciągle wyrabiając masę.

focaccia genovese gniecenie ciasta

6

Ugniataj ciasto energicznie, aż cała oliwa zostanie wchłonięta. Może być konieczne posypanie masy małą ilością mąki. W sumie uzyskanie gładkiego i jednorodnego ciasta zajmie 13-15 minut.

focaccia genovese odstawianie ciasta do wyrośnięcia

7

Przykryj ciasto lekko wilgotną ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na około 1 godzinę.

focaccia genovese rozciąganie ciasta na blasze

8

Ciasto wyłóż na posypanej mąką powierzchni, dociśnij palcami aby je rozłożyć, rozwałkuj od czasu do czasu obracając aby zachowało prostokątny kształt.

Posmaruj blachę piekarnikową 35 x 45 cm oliwą i delikatnie przełóż ciasto uważając aby je nie uszkodzić.

focaccia genovese ciasto na blasze

9

Rozłóż ciasto na blasze, posyp odrobiną mąki, spłaszcz opuszkami palców rozprowadzając na całej blasze i jak najbardziej wygładź powierzchnię dłońmi. Przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na kolejną 1 godzinę.

focaccia genovese robienie wgłębień w cieście

10

Posyp focaccię małą ilością mąki i trzema palcami (wskazującym, środkowym serdecznym) odciśnij typowe wgłębienia. Palce nie mogą być prostopadłe do ciasta, ale lekko nachylone. Zostaw około 1 cm między wgłębieniami.

focaccia genovese smarowanie oliwą

11

Przygotuj solankę, mieszając razem wodę, oliwę i sól. Rozlej na środek focacci i delikatnie rozprowadź ręką tak, aby wypełnić wszystkie wgłębienia. Odstaw na kolejne 40-45 minut, tym razem bez przykrywania ściereczką.

focaccia genovese upieczona

12

Rozgrzej piekarnik do 230 °C, włóż focaccię i piecz przez 15 minut. Kiedy powierzchnia będzie złocista, możesz wyjąć blachę. Zostaw do ostygnięcia przez kilka minut, pokrój, focaccia genovese jest gotowa do podania.

Przechowywanie

Focaccia genovese może być przechowywana w papierze do żywności maksymalnie przez 1 dzień. W przeciwnym razie można zamrozić upieczoną focaccię. Nie zaleca się zamrażania surowego ciasta.

Porady

Zamiast słodu można użyć tej samej ilości miodu lub cukru brązowego.

Można przygotować focaccię genueńską z wyprzedzeniem, gotową masę należy przykryć folią i wstawić do lodówki na 2-3 godziny aby spowolnić proces wyrastania ciasta. Następnie wystarczy przywrócić ciasto do temperatury pokojowej, poczekać aż się podwoi, zrobić wgłębienia i postępować dalej zgodnie z przepisem. Alternatywnie można zdecydować się na 10-minutowe wstępne pieczenie w nieco wyższej temperaturze.

Przed zrobieniem wgłębień należy posypać ciasto na blasze niewielką ilością mąki, aby ciasto nie przywierało do ​​palców oraz ponieważ w ten sposób z solanki powstanie sos, który nada focacci charakterystyczny smak.

Podsumowanie
recipe image
Przepis
Focaccia genovese
Autor
Data
Czas przygotowania
Czas gotowania
Czas całkowity
Ocena
51star1star1star1star1star Based on 5 Review(s)