Krem cukierniczy (crema pasticcera) to najbardziej znany i stosowany krem we włoskim cukiernictwie, przygotowywany na bazie żółtek ubitych z cukrem, do których dodaje się mleko i mąkę. Zamiast mąki można zastosować inne zagęszczacze, takie jak skrobia kukurydziana lub ryżowa. Rezultatem musi być gładki, lśniący krem o zrównoważonej konsystencji, a smak nie może przypominać ugotowanego jajka.

Historia kremu ma swoje korzenie we Francji, gdzie jest znany jako crème pâtissière. Wynalazcą przepisu jest François Massialot, mistrz kuchni urodzony w 1660 roku w Limoges, który służył głównym wybitnym osobistościom tamtych czasów, takim jak kardynałowie, markizy i książęta, w tym książę Orleanu, brat Króla Słońca Ludwika XIV. François Massialot jest również autorem „Le Cuisinier Royal et Bourgeois” (kucharz królewski i mieszczański), uważanego dziś za jednego z pierwszych na świecie słowników kulinarnych. W tej książce, wydanej w 1705 roku, pojawia się właśnie po raz pierwszy przepis na krem pâtissière.

Z biegiem lat powstało wiele mniej lub bardziej wiernych wersji przepisu klasycznego: krem ​​cytrynowy z dodatkiem skórki cytryny (tartej lub w całości), krem ​​waniliowy aromatyzowany wanilią (lub alternatywnie waniliną), krem ​​dyplomatyczny, który uzyskuje się przez zmieszanie bitej śmietany z kremem cukierniczym, krem ​​angielski (bez mąki lub innych zagęszczaczy) lub krem ​​cukierniczy czekoladowy.

Crema pasticcera może być podawana jako deser łyżeczkowy, jako nadzienie do ciast, biszkoptów pan di spagna, cannoli, bignè i różnych innych wyrobów cukierniczych.

Krem cukierniczy przepis

Składniki

4 Żółtka

30 g  Mąki 00

100 g Cukru

1/2 L Mleka

1 Cytryna lub 1 laska Wanilii

Czas: 15 min

Trudność: łatwe

Porcje: 4

Kalorie: 175 Kcal

Sposób przygotowania

krem cukierniczy dodawanie wanilii

1

Jeżeli chcesz przygotować KREM CUKIERNICZY WANILIOWY przekrój wzdłuż laskę wanilii i zeskrobaj nożem oddzielając ziarenka. Wlej do rondla mleko, dodaj ziarenka i laskę wanilii, podgrzej na bardzo małym ogniu i doprowadź do gotowania.

krem cukierniczy dodawanie skórki z cytryny do mleka

2

Jeżeli wolisz przygotować KREM CUKIERNICZY CYTRYNOWY wlej do rondla mleko, dodaj skórkę cytrynową startą lub w całości, podgrzej na bardzo małym ogniu i doprowadź do gotowania.

krem cukierniczy dodawanie cukru i mąki do żółtek

3

W międzyczasie wymieszaj żółtka z cukrem w garnku za pomocą drewnianej łyżki lub trzepaczki. Stopniowo dodawaj mąkę, nie przerywając mieszania, aż uzyskasz gładką i jednolitą masę.

krem cukierniczy dodawanie mleka

4

Wyłącz ogień, wyjmij laskę wanilii lub skórkę z cytryny szczypcami kuchennymi i stopniowo dolewaj gorące mleko, ciągle mieszając.

krem cukierniczy gotowanie masy

5

Garnek z masą postaw na ogniu i gotuj na małym ogniu nie przerywając mieszania przez 3-4 minuty. Prawidłowa temperatura to 84-85 °C, ale nie zaleca się przekraczania 82 °C, ponieważ krem będzie nadal się gotował nawet po zdjęciu z ognia.

Gdy krem stężeje zdejmij z ognia ciągle mieszając aby obniżyć temperaturę i przerwać gotowanie. W ten sposób uzyskasz gładki i lśniący krem ​​bez nieprzyjemnych śladów gotowanego jajka.

krem cukierniczy rozkładanie do miseczek

6

Rozłóż krem cukierniczy do miseczek lub pucharków i ostudź, od czasu do czasu obracając, po czym przykryj folią aby na powierzchni nie utworzył się kożuszek.

Przechowywanie

Krem cukierniczy można przechowywać w lodówce przykryty folią przez 5 dni. Alternatywnie można zamrozić na okres nie dłuższy niż 1 miesiąc.

Porady

Jeśli chce się uzyskać lżejszy krem zamiast mąki można użyć skrobi ryżowej, w przeciwnym razie, jeśli woli się krem o cięższej konsystencji, można użyć tą samą ilość skrobi kukurydzianej.

Nigdy nie pozostawiać żółtek z cukrem bez mieszania, w przeciwnym razie będą się gotować, a krem będzie grudkowaty.

Podsumowanie
recipe image
Przepis
Krem cukierniczy
Autor
Data
Czas przygotowania
Czas gotowania
Czas całkowity
Ocena
3.51star1star1star1stargray Based on 4 Review(s)