
Pizza margherita to królowa wśród pizzy, najbardziej typowa pizza neapolitańska przygotowywana z tradycyjnego podstawowego ciasta na bazie wody, mąki, oliwy, soli i drożdży, zwieńczona miąższem z pomidorów lub pomidorami pelati, mozzarellą, oliwą z oliwek extravergine i kilka liśćmi świeżej bazylii. Wraz z klasyczną pizzą marinara to z pewnością jedna z najbardziej znanych na świecie.
Pizza margherita powstała w Neapolu w pizzerii Brandi w 1889 roku, z rąk znanego ówczesnego pizzera Raffaele Esposito, który stworzył ją z okazji wizyty królowej Włoch Margherity Sabaudzkiej i męża Umberto I. Na to ważne wydarzenie powstały trzy różne pizze, ale Królowa szczególnie doceniła tę przygotowaną z pomidorami i mozzarellą. Od tego momentu pizza została nazwana na jej cześć Margherita. Mówi się, że aby kolory tej pizzy nawiązywały do włoskiej flagi, pizzer dodał zieleń bazylii do czerwieni pomidora i bieli mozzarelli.
Przepis pizzy neapolitańskiej jest dyscyplinowany przez Stowarzyszenie prawdziwej pizzy neapolitańskiej (Associazione verace pizza napoletana) w Międzynarodowych przepisach w których spisano zasady i regulacje dla wytwarzania pizzy neapolitańskiej. W 2010 roku została oficjalnie zarejestrowana przez Unię Europejską w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS), a w 2017 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Prawdziwy klasyk neapolitańskiej tradycji, prosty, tradycyjny, ponadczasowy przepis, pozwala na przygotowanie smacznej kolacji w krótkim czasie. Zgodnie z oryginalnym przepisem pizza neapolitańska jest pieczona w piecu opalanym drewnem, ale z kilkoma sztuczkami, z odpowiednimi składnikami i odpowiednią procedurą, będzie można osiągnąć chrupiącą, lekką i doskonałą pizzę nawet w domowym piekarniku elektrycznym.
Pizzy Margherita przepis
Składniki ciasta
Składniki sosu i dodatki
Czas: 45 min + 2 godz 30 min wyrastania ciasta

Porcje: 2
Kalorie: 1671 Kcal
Sposób przygotowania
Ciasto

1
Aby przygotować pizzę margherita, wlej wodę w temperaturze pokojowej do kubka, dodaj świeże drożdże i wymieszaj łyżeczką, aby całkowicie się rozpuściły.
Można również zrobić podstawowe ciasto w mikserze spiralnym, przy użyciu haka, pracując ze średnio-niską prędkością.

2
Do miski wsyp mąkę Manitoba i mąkę 00, następnie stopniowo, cienkim strumieniem, wlewaj około połowę rozczynu drożdży, mieszając rękami.

3
Dodaj również sól, wlej resztę rozczynu drożdży i kontynuuj mieszanie rękami, aż ciasto będzie bardziej jednorodne.

4
Wlej również oliwę, zawsze stopniowo i cienkim strumieniem, ciągle ugniatając, aż zostanie całkowicie wchłonięta.

5
Przenieś ciasto na blat i wyrabiaj energicznie przez kilka minut, aż stanie się gładkie i elastyczne po czym odstaw na około 10 minut, przykrywając ściereczką.
Kiedy ciasto odpocznie, lekko je zagnij: 4 końcówki delikatnie pociągnij i złóż w kierunku środka, nadając na koniec kształt kulki.

6
Tak uformowane ciasto przełóż do miski, przykryj folią spożywczą i odstaw do wyrośnięcia w ciepłym miejscu.
Dla wygody miskę można włożyć do wyłączonego piekarnika, ale z włączonym światłem, aby temperatura wewnątrz wynosiła 26 – 28 °C. Ciasto powinno podwoić swoją objętość po 2 godzinach.

7
Wyrośnięte ciasto przenieś ponownie na blat, delikatnie przewracając miskę, i podziel na dwie połowy za pomocą noża do ciasta. Jeśli konieczne, powierzchnię można posypać odrobiną mąki.
Zagnij i złóż ponownie każdą połowę w kierunku środka, następnie odwróć i zacznij kręcić kulki: manipuluj kulki obracając je rękami na blacie, zbliżając do siebie, a następnie kilkakrotnie odsuwając, aż będą gładkie i regularne.

8
Odstaw kulki do podrośnięcia na kolejne 30 minut, przykryte folią lub szmatką.
Doprawianie

1
W międzyczasie dobrze rozgrzej piekarnik do 250 °C w trybie statycznym i przygotuj składniki nadzienia.
Umieść sitko na misce i stopniowo wkładaj do odsączenia postrzępioną rękami mozzarellę.

2
Wlej miąższ z pomidorów (lub passatę) do innej miski i skrop oliwą.

3
Dopraw solą, oregano i wymieszaj.

4
Oprósz blat odrobiną mąki, wyłóż i rozpłaszcz jedną kulkę, wywierając lekki nacisk i wykonując ruch obrotowy. Unikaj zbytniego ściskania bąbelków, a jeśli ciasto jest zbyt elastyczne, odczekaj kilka minut.

5
Jeśli wolisz cieńszą pizzę (rzymską), rozciągnij ciasto za pomocą wałka.

6
Obracaj pizzę na blacie jednocześnie rozciągając na zewnątrz rękami i nadając kształt koła.

7
Posmaruj blachę o średnicy 28 cm odrobiną oliwy i na dnie rozpłaszcz ciasto rękami, aby nadać mu regularny kształt.
Posmaruj każdą pizzę sosem pomidorowym rysując okręgi od środka na zewnątrz i piecz na środkowej półce rozgrzanego do 250 °C piekarnika statycznego przez 6-7 minut.

8
Po tym czasie, gdy pizza będzie lekko złocista, wyjmij z piekarnika, szybko dodaj mozzarellę i piecz kolejne 6-7 minut w tej samej temperaturze.

9
Następnie wyjmij pizzę margherita z piekarnika i udekoruj świeżymi liśćmi bazylii.
Pieczenie pizzy na kamieniu
Jeśli chce się piec pizzę margherita na kamieniu do pizzy, włączyć piekarnik na 250 °C w funkcji grilla. Umieścić kamień na górnej półce i mocno rozgrzać przez 30 minut. Następnie rozwałkować pizzę, przełożyć ją na lekko posypaną mąką drewnianą łopatę do pizzy, doprawić sosem pomidorowym i mozzarellą, polać oliwą z oliwek, przesunąć na kamień i piec przez 3-4 minuty.
Przechowywanie
Wyrośnięte ciasto na pizzę (lepiej jeśli już podzielone na porcje) lub uformowane kulki można zamrozić w woreczkach do mrożenia. Następnie wystarczy rozmrozić w temperaturze pokojowej i postępować zgodnie z przepisem. Można również zamrozić częściowo upieczoną pizzę margherita: w połowie pieczenia wyjąć z piekarnika, pozwolić ostygnąć, a na koniec zamrozić owiniętą folią aluminiową. Wystarczy później włożyć do piekarnika, jeszcze zamrożoną, w nieco niższej temperaturze.
Porady
Aby piec pizzę na prostokątnej blasze, nie będzie konieczne dzielenie ciasta na dwie części. Po pierwszym wyrośnięciu rozwałkować bezpośrednio na blasze, odczekać 15-20 minut przed doprawianiem i pieczeniem. Konieczne będzie wydłużenie czasu pieczenia, aż pizza będzie złotobrązowa.






Najnowsze komentarze