Sos Pesto alla genovese (pesto genueńskie), od razu kojarzy się z regionem Liguria: to właśnie z tego wspaniałego morskiego i słonecznego regionu, z zapierającymi dech krajobrazami, przy mądrej pielęgnacji, wywodzi się ten sos, o którym mówi się nawet, że jest afrodyzjakiem.

Pesto to zimny sos, synonim i symbol Genui i całej Ligurii, który od kilku dziesięcioleci jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpowszechnionych sosów na świecie.

Pierwsze ślady dotyczące sos pesto pochodzą z 1800 roku i od tego czasu przepis nigdy się nie zmieniał, przynajmniej w przygotowaniach domowych. Aby przygotować prawdziwe pesto genueńskie, potrzebujesz marmurowy moździerz, drewniany tłuczek i dużo cierpliwości. W przeciwnym razie blendera.

Jak każdy tradycyjny przepis, każda rodzina ma swój własny sposób przygotowania sos pesto alla genovese. Ten proponowany w tym przepisie, jest oficjalnym przepisem Konsorcjum Pesto genueńskiego, który będzie można użyć do przyprawiania makaronu.

Sos Pesto genovese przepis

Składniki

Czas: 20 min

Trudność: łatwe

Porcje: 4

Kalorie: 300 Kcal

Sposób przygotowania

1

Aby przygotować sos pesto alla genovese, zacznij czyszcząc liście bazylii miękką ściereczką. Nie myj je pod wodą aby nie straciły aromatu.

2

Umieść obrany czosnek w moździerzu wraz z kilkoma ziarnami gruboziarnistej soli.

3

Zacznij rozcierać aż czosnek osiągnie kremową konsystencje.

4

Dodaj liście bazylii razem ze szczyptą grubej soli, która posłuży do lepszego rozbicia włókien i utrzymania pięknego jasnozielonego koloru. Następnie zmiażdż bazylię rozcierając ją o ściany moździerza, obracając tłuczek od lewej do prawej. Kontynuuj tak, aż z liści bazylii wypłynie jasnozielony sok.

5

Dodaj orzeszki piniowe i ponownie zacznij rozcierać aż osiągniesz kremową konsystencję.

6

Dodaj sery po trochu, ciągle mieszając, aby sos pesto był jeszcze bardziej kremowy.

7

Na koniec powoli wlej oliwę z oliwek, zawsze mieszając tłuczkiem.

Twój sos pesto alla genovese jest gotowy!

Przechowywanie

Świeżo przygotowane pesto można przechowywać w lodówce w szczelnym pojemniku przez 2-3 tygodnie, zwracając uwagę aby sos był pokryty warstwą oleju.
Możliwe jest zamrożenie w małych słoikach, a następnie rozmrożenie w lodówce lub w temperaturze pokojowej.

Uwagi

Liście bazylii muszą koniecznie być suche i nie mogą być w żaden sposób zmięte, ponieważ rozbicie pęcherzyków zawierających olejki eteryczne umieszczone w górnej części liści spowodowałoby utlenienie koloru i aromatów, czyniąc kolor pesto ciemnozielonym a aromat trawiastym.

Porady

Aby uniknąć utleniania bazylii trzeba będzie użyć dwóch sztuczek:

  1. Bardzo szybko pracować.
  2. Uniknąć przegrzania.

Jeśli nie chcesz użyć moździerza i tłuczka, możesz użyć blendera, jeśli to możliwe, z plastikowymi ostrzami ponieważ metal sprawia, że liście stają się gorzkie. Otrzymasz bardziej kremowe pesto, ale nadal pyszne.

Wszystkie składniki włóż do kielicha blendera i zmiksuj na gładką pastę, dodając pod koniec przeciśnięty przez praskę czosnek i olej. Aby zapobiec przegrzaniu, możesz miksować z najniższą prędkością, przerywając i wznawiając miksowanie co kilka sekund.

Podsumowanie
recipe image
Przepis
Sos Pesto genovese
Autor
Data
Czas przygotowania
Czas gotowania
Czas całkowity
Ocena
4.51star1star1star1star1star Based on 8 Review(s)