Zabajone, wraz z kremem cukierniczym (crema pasticcera) i z kremem chantilly, to jeden z klasycznych słodkich kremów włoskiego cukiernictwa przygotowywany przez ubijanie żółtek z cukrem, do których dodaje się wytrawne wzmocnione wino, zwykle Marsala. Następnie krem gotuje się w kąpieli wodnej, aż stanie się gęsty i puszysty.

Podobnie jak w przypadku wielu przepisów, których pamięć zaginęła na przestrzeni wieków, powstało wiele legend o pochodzeniu zabajone. Jedna z nich mówi, że krem powstał w 1471 roku i jest dziełem kapitana najemników Giovan Paolo Baglioniego. Inna utrwalona tradycja głosi, że przepis został wprowadzony w XVI wieku w Turynie: początkowo nazywany kremem San Baylon, później stał się po prostu Sambayon, na cześć Świętego Pasquale Baylón, franciszkanina, patrona szefów kuchni i cukierników. Pierwsze źródło pisane, które mówi o deserze z żółtek, cukru i wina, pochodzi z książki kucharskiej Bartolomeo Stefaniego „Sztuka dobrego gotowania” (L’arte di ben cucinare), opublikowanej w 1662 roku.

Do lat 60. XX wieku, włoskie mamy przygotowywały zabajone dzieciom na śniadanie, ponieważ dawało im to odpowiednią energię na cały dzień, ale później odkryto, że nadmierne spożycie tego wysokobiałkowego deseru szkodzi.

Zabajone można spożywać na ciepło zimą, a na zimno latem, stanowi podstawę do przygotowania kremu pasticcera i jest idealny jako deser łyżeczkowy oraz jako dodatek do deserów świątecznych jak gwiazdy pandoro z zabajone.

Zabajone przepis

Składniki

6 Żółtek (jajek BIO)

120 g Cukru

75 ml Marsala

Czas: 25 min

Trudność: średnie

Porcje: 4

Kalorie: 235 Kcal

Sposób przygotowania

zabajone dodawanie cukru do żółtek

1

Aby przygotować zabajone postaw na ogniu garnek z wodą i doprowadź do wrzenia a do lodówki włóż miskę z zimną wodą i z lodem.

Wlej żółtka do miski o nieco mniejszym obwodzie niż garnka używanego do gotowania wody i miski z lodem, dodaj cukier i lekko ubij ręczną trzepaczką.

zabajone dodawanie marsala

2

Wlewaj powoli wino marsala, cienkim strumieniem, ciągle mieszając.

zabajone miksowanie we wrzącej wodzie

3

Włóż miskę do garnka z wrzącą wodą i gotuj w kąpieli wodnej ubijając energicznie przez 10-15 minut, aż masa zgęstnieje. Jeśli wolisz, dla wygody możesz użyć miksera ręcznego, w przeciwnym razie wystarczy zwykła trzepaczka. Stopniowo krem zacznie lekko puchnąć, a piana zanikać.

zabajone miksowanie w lodzie

4

Gdy trzepaczka zacznie zostawiać linie i rowki w kremie, a masa będzie puszysta i gęsta, zanurz miskę z zabajone w misce z wodą i lodem. W ten sposób przerwiesz gotowanie i unikniesz efekt jajecznicy. Kontynuuj ubijanie przez około 1 minutę.

zabajone rozlewanie

5

Rozłóż zabajone do miseczek lub pucharków i podaj.

Przechowywanie

Deser można przechowywać w lodówce przez 3-4 dni. Przed podaniem będzie konieczne popracować kilka chwil trzepaczką.

Porady

Aby otrzymać zabajone o intensywnym kolorze, zaleca się użycia jajek z żółtkami o złocisto – żółtym zabarwieniu. Cukier biały można zastąpić tą samą ilością cukru trzcinowego. Zamiast Marsali można użyć Vin santo, inne wzmocnione wino lub wytrawne białe wino.

Deser można udekorować świeżymi owocami jak na przykład jeżynami, jagodami, borówkami, malinami, startą skórką pomarańczy lub cytryny, kawałkami pokruszonej czekolady, oprószyć kakao czy podawać z suchymi biszkopcikami lub z biszkoptami Savoiardi.

Podsumowanie
recipe image
Przepis
Zabajone
Autor
Data
Czas przygotowania
Czas gotowania
Czas całkowity
Ocena
4.51star1star1star1star1star Based on 6 Review(s)